انتخاب یک یخچال مناسب و با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است اما نحوه استفاده و نگهداری از آن می تواند فاکتور مهم تری باشد. چه کنیم که یخچال کمتر به تعمیر نیاز داشته باشد؟ افراد اگر به درستی از این وسیله برقی بسیار کاربردی و حیاتی استفاده کنند، قطعا می توانند طول عمر آن را افزایش داده و برای مدت طولانی تری از آن بهره ببرند. برای این کار لازم نیست اقدامات خاصی انجام دهید و تنها با رعایت چند نکته ساده می توان به سالم ماندن یخچال کمک کرد.

چه کنیم که یخچال کمتر به تعمیر نیاز داشته باشد؟

در پاسخ به سوال چه کنیم که یخچال کمتر به تعمیر نیاز داشته باشد؟ باید بگوییم که می توان با رعایت چند نکته ساده از این وسیله الکتریکی به خوبی استفاده کرده و در حفظ و نگهداری آن بکوشیم. یکی از مهم ترین نکاتی که برای نگهداری از این وسیله باید مد نظر قرار دهید، توجه به دمای محیط می باشد. این دستگاه باید تا حد امکان در مکانی خنک و به دور از گرمای شدید نگهداری شود. از این رو امروزه طراحان داخلی گاز و یخچال را در دو طرف مختلف آشپزخانه قرار می دهند. این فاصله از گرم شدن بیش از حد یخچال جلوگیری کرده و سبب افزایش طول عمر آن می شود.

دومین نکته آن است که هر از گاهی فضای داخلی و بیرونی دستگاه را با دستمال نم دار تمیز کنید. برای این کار ابتدا دستگاه را از پریز برق جدا کنید و سپس تمیزکاری را شروع کنید. دقت داشته باشید که حتی اگر فقط سطح بیرونی را می خواهید تمیز کنید نیز باید جریان برق را از دستگاه جدا کرده و سپس با یک دستمال نم دار بدنه و درب را تمیز کنید.

مهم ترین نکات در محافظت از یخچال

شاید تا به حال با این پرسش مواجه شده باشید که چه کنیم که یخچال کمتر به تعمیر نیاز داشته باشد؟ برای این کار باید از یک محافظ استاندارد و با کیفیت استفاده کنید. محافظ اجازه نمی دهد که نوسانات برق بر روی دستگاه اثر بدی بگذارد و در برابر پرش های الکتریکی به خوبی از دستگاه محافظت می کند. علاوه بر آن باید توجه داشته باشید که غذایی که به درون یخچال می گذارید کاملا سرد شده باشد. غذای گرم می تواند به موتور دستگاه فشار آورده و سبب آسیب و کوتاه تر شدن طول عمر آن می گردد.

دقت داشته باشید که این وسیله برقی باید بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر از دیوار آشپزخانه فاصله داشته باشد. گاهی اوقات افراد برای این که فضای آشپزخانه بزرگ تری داشته باشند، تا جای ممکن این دستگاه را به دیوار می چسبانند. این امر از بیرون رفتن گرمای موتور جلوگیری کرده و در نتیجه به موتور فشار می آورد. در نتیجه سبب بروز ایراد در دستگاه شده و شما مجبور می شوید که برای تعمیر آن اقدام کنید.

  • پرهیز از مراجعه مکرر به یخچال

یکی از مهم ترین کار ها در پاسخ به سوال چه کنیم که یخچال کمتر به تعمیر نیاز داشته باشد؟ توجه به تعداد دفعات باز و بسته کردن درب آن می باشد. گاهی اوقات باز و بسته کردن درب یخچال برای افراد به یک سرگرمی تبدیل می شود و به طور مداوم این کار را تکرار می کنند. با هر بار باز و بسته کردن درب، هوای سرد زیادی خارج شده و حجم بالایی از هوای گرم وارد دستگاه می شود. در این شرایط موتور باید ساعت ها کار کند تا هوای سرد از دست داده را جبران کند، از این رو طول عمر دستگاه کوتاه می شود.

در هنگام بستن درب نیز باید دقت کنید که به طور کامل بسته شده باشد. هر گونه فاصله بین واشر ها و باز ماندن درب دستگاه می تواند خسارت های جبران ناپذیری به دستگاه وارد کند. شما با رعایت این نکات ساده و پیش پا افتاده به راحتی می توانید از بروز عیب در یخچال و نیاز به تعمیر آن جلوگیری کنید.

پرهیز از مراجعه مکرر به یخچال

  • محافظت از واشر و کویل کندانسور یخچال برای افزایش طول عمر آن

یکی دیگر از اقداماتی که در زمان استفاده از یخچال ها باید انجام دهید، تمیز نگه داشتن واشر ها می باشد. می پرسیدید چه کنیم که یخچال کمتر به تعمیر نیاز داشته باشد؟ واشر هایی که دور تا دور دستگاه قرار گرفته است از نفوذ هوای گرم به داخل دستگاه جلوگیری می کند و اجازه خروج هوای سرد را نمی دهد. در نتیجه باید در حفظ و نگهداری آن دقت داشته باشید، مرتب آن را تمیز کنید و در صورت نیاز نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

کویل کندانسور یکی از قطعات بسیار مهم و حیاتی یخچال می باشد. این قطعه که وظیفه دارد گرمای موجود در یخچال را از بین ببرد، باید به خوبی محافظت و نگهداری شود. در نمونه هایی که این کویل ها قابل مشاهده هستند باید در فواصل زمانی مناسبی دستگاه را از جریان برق جدا کنید و آن ها را تمیز کنید. با این کار در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و کویل ها راحت تر می تواند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

محافظت از واشر و کویل کندانسور یخچال برای افزایش طول عمر آن

  • توجه به محتویات یخچال برای نگهداری بیش تر از آن

از دیگر مواردی که برای جلوگیری از خراب شدن یخچال ها باید به آن توجه کنید، همین مسئله می باشد. پاسخ سوال چه کنیم که یخچال کمتر به تعمیر نیاز داشته باشد؟ تنها به موارد بالا ختم نمی شود. برای محافظت و نگهداری بیش تر از این وسیله برقی بسیار مهم، باید به حجم مواد غذایی که درون آن قرار می دهید نیز دقت کنید. تصور نکنید که می توانید تمام فضای خالی دستگاه را با مواد غذایی مختلف پر کنید و هر نمونه از این وسایل ظرفیت خاصی برای نگهداری و خنک کردن مواد غذایی دارند.

هر ماده غذایی دارای مقداری گرما می باشد که باید توسط دستگاه گرفته شده و خنک شود. در نتیجه هر چه تعداد و حجم این مواد غذایی بیش تر باشد، کار دستگاه نیز بیش تر است. از این رو باید تا حد امکان کار کم تری از دستگاه بکشید تا بتوانید از این طریق طول عمر آن را افزایش دهید.

توجه به محتویات یخچال برای نگهداری بیش تر از آن

کلام آخر

چه کنیم که یخچال کمتر به تعمیر نیاز داشته باشد؟ این سوالی است که ذهن تعداد زیادی از افراد را به خود مشغول کرده است. برای پاسخ به آن باید بگوییم که این دستگاه بسیار حساس بوده و در عین حال یکی از مهم ترین و کاربردی ترین وسایل منزل به حساب می آید. از این رو باید با رعایت نکات کوچک و پیش پا افتاده در حفظ و نگهداری از آن تلاش کنید تا دستگاه کم تر به تعمیرکار نیاز داشته باشد. برای این کار باید به دما و حجم مواد غذایی که در یخچال می گذارید دقت کنید و تا حد امکان از باز و بسته کردن مداوم درب دستگاه خودداری کنید. همچنین دستگاه را به دیوار نچسبانید و در فواصل زمانی مشخصی دستگاه را از برق جدا کرده و فضای داخلی و بیرونی آن را تمیز کنید.

سوالات متداول

1.استفاده از ظروف درب دار برای نگهداری غذا در یخچال چگونه به افزایش طول عمر دستگاه کمک می کند؟

شما با این کار میزان رطوبت موجود در یخچال را کاهش داده و علاوه بر آن دسترسی به مواد غذایی سریع تر انجام می گیرد. در نتیجه درب یخچال کم تر باز مانده و همه این عوامل می توانند به افزایش طول عمر دستگاه کمک کنند.

2.نوار پلاستیکی دور تا دور درب یخچال باید در چه فواصل زمانی تعویض شود؟

بهتر است به محض مشاهده هر گونه پارگی بر روی واشر آن را عوض کنید، برخی از کارشناسان نیز معتقد هستند که سالی یکبار باید این واشر ها تعویض شوند تا از نفوذ هوای گرم به فضای داخلی دستگاه جلوگیری شود.

3.آیا تراز بودن یخچال می تواند در افزایش طول عمر آن موثر باشد؟

بله، اگر دستگاه بر روی زمین به درستی تراز نشده باشد احتمال آسیب دیدن کمپرسور، بسته نشدن درب یخچال به طور کامل و در نتیجه کاهش طول عمر آن وجود دارد.

برچسب‌ها:, ,

Leave a Reply