گاهی اوقات متوجه می شوید که مواد خوراکی موجود در یخچال خراب می شوند. شاید بپرسید علت فاسد شدن مواد غذایی در یخچال چیست؟ گاهی اوقات ممکن است یخچال دچار مشکل شده باشد و یا آن که نحوه نگهداری از مواد غذایی درست نباشد. بنابراین عوامل مختلفی می توانند در فاسد شدن مواد موجود در یخچال موثر باشند که با رفع آن ها می توانید مواد غذایی را مدت زمان طولانی در یخچال نگهداری کنید.

علت فاسد شدن مواد غذایی در یخچال چیست؟

شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که علت فاسد شدن مواد غذایی در یخچال چیست؟ باید بدانید که این مشکل در اثر عوامل مختلفی به وجود می آيد. گاهی اوقات به طور ناخودآگاه اقداماتی انجام می دهید که سبب کوتاه تر شدن طول عمر مواد غذایی موجود در یخچال می شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • استفاده از ظروف نامناسب
  گاهی اوقات غذا را درون ظروف نامناسبی ریخته و درون یخچال نگهداری می کنید و یا این که از ظروف بدون درب برای این کار استفاده می کنید شما با این کار شرایط را برای خراب شدن مواد غذایی فراهم می کنید و علاوه بر آن سبب ایجاد بوی نامطبوع در یخچال می شوید. بنابراین برای نگهداری مواد غذایی از کیسه های سفید استفاده کنید و باقیمانده غذا ها را درون ظرف درب دار ریخته و نگهداری کنید.
 • قرار دادن مواد غذایی مختلف در کنار هم
  گاهی اوقات شما میوه، سبزی، گوشت و باقیمانده غذا ها را در کنار هم می گذارید. این کار سبب فاسد شدن مواد غذایی می شود و طول عمر غذا ها را به شدت کاهش می دهد. از این رو باید میوه ها را جدا از هم شسته و در سبد های درب دار بگذارید. برای قراردادن بقیه مواد غذایی درون یخچال نیز از ظروف درب دار و پلاستیک های وکیوم استفاده کنید.

بررسی علل فاسد شدن مواد غذایی موجود در یخچال

علت فاسد شدن مواد غذایی در یخچال چیست؟ این سوالی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند. مواد غذایی تحت تاثیر فاکتور های مختلفی ممکن است درون یخچال فاسد شده و غیر قابل استفاده گردد. گاهی اوقات کوتاهی از طرف فرد سبب بروز این مشکل می شود اما برخی مواقع یخچال نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و مواد غذایی موجود را فاسد می کند.

 • باز و بسته شدن مداوم درب یخچال

زمانی که شما مرتب درب دستگاه را باز و بسته کنید، هوای گرم به درون آن نفوذ کرده و در عملکرد آن اختلال ایجاد می کنید. در چنین شرایطی دستگاه نمی تواند به درستی کار کند و در نتیجه هوای خنک لازم تامین نمی شود. همین امر سبب خراب شدن مواد غذایی درون یخچال شده و طول عمر آن ها را به شدت کاهش می دهد.

باز و بسته شدن مداوم درب یخچال

 • تنظیم نامناسب دمای یخچال

گاهی اوقات نیز دمای یخچال بالا تر و یا پایین تر از جد مجاز است و همین امر سبب می شود تا سرمای لازم در فضای داخلی فراهم نشود. در نتیجه مواد غذایی موجود در آن طول عمر کوتاه تری داشته و به سرعت فاسد می شوند. بهترین دما برای این دستگاه ۳ تا ۴ درجه سانتی گراد می باشد، اگر دما بیش از این مقدار باشد مواد غذایی در اثر گرم شدن فاسد می شوند و اگر دما بیش از حد سرد شود، مواد غذایی یخ می زنند.

تنظیم نامناسب دمای یخچال

 • خراب شدن ترموستات

این قطعه که در یخچال وظیفه تنظیم کردن دمای داخلی یخچال را بر عهده دارد، ممکن است خراب شود. در این شرایط نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و در نتیجه دمای یخچال را تا حد استاندارد پایین نمی آورد. در نهایت مواد غذایی موجود در یخچال در معرض هوای گرم تری قرار گرفته، خراب شده و فاسد می شوند.

خراب شدن ترموستات

کلام آخر بررسی فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

در پاسخ به سوال علت فاسد شدن مواد غذایی در یخچال چیست؟ باید بگوییم که این مشکل در اثر عوامل مختلفی بروز می کند گاهی اوقات شما از ظروف درب دار و مناسبی برای نگهداری مواد غذایی استفاده نمی کنید و یا این که خوراکی ها را در کنار هم قرارمی دهید. برخی مواقع نیز درب یخچال را بیش از حد باز و بسته می کنید و یا آن که دمای نامناسبی برای آن انتخاب می کند. همه این عوامل به همراه خراب شدن ترموستات می توانند سبب فاسد شدن مواد غذایی موجود در یخچال شوند.

سوالات متداول بررسی فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

 1. بهترین دمایی که کارشناسان برای یخچال در نظر گرفته اند چقدر می باشد؟
  دمای ۴ درجه در فصل زمستان و ۳ درجه در فصل تابستان می تواند دمای مناسبی برای این دستگاه باشد تا بتواند به خوبی از مواد غذایی محافظت کند.
 2. آیا خراب بودن واشر دور درب یخچال نیز می تواند سبب فاسد شدن مواد غذایی درون آن شود؟
  بله، اگر این لاستیک خراب شده باشد هوای گرم وارد محفظه داخلی شده و همین امر سبب خراب شدن مواد غذایی می گردد.
 3. فریزر ها در فصول مختلف سال باید در چه دمایی قرار بگیرند؟
  بهتر است که این دستگاه در تمام طول سال بر روی دمای منفی ۱۸ درجه سانتی گراد تنظیم شود تا بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن مواد غذایی را منجمد کند.
برچسب‌ها:, ,

Leave a Reply